Chovatelská stanice

Daveca z Velosu

Basenji je původní plemeno pocházející ze střední Afriky. Jeho původ sahá až do Egypta, kde se v egyptských hrobkách panovníků našly malby psů podobající se dnešnímu basenji. Původně basenji vznikl z polodivokých vlasatých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Zde se využívali k lovu a k nahánění zvěře do sítě. Při lovu měli uvázané dřevěné zvonce, aby lovec věděl, kde se jeho pes nachází. V jejich domovině se stále využívají jako lovečtí psi.

POČÁTKY CHOVU

První basenji byli dovezeni v roce 1870 do Anglie. Byli poprvé představeni na Cruftově výstavě pod názvem „Congo terrier“. Zde vzbudili velkou pozornost. Brzy ovšem vyhynuli, neboť se nedokázali aklimatizovat a bránit se proti psince. Následující importy psů opět nepřežily tentokrát po vakcinaci proti psince. První úspěšný import se uskutečnil v roce 1936. Zasloužila se o něj Olivie Burnsová, která tak s nimi započala první chov Anglii. Významnou osobností v chovu basenji se stala Veronica Tudor-Williamsová a její chovatelská stanice „Of the Congo". Položila základy chovu basenji v Evropě a Americe. Do ČR byl první basenji dovezen v r. 1974 a byl to trikolorní pes ]olly Tristam d'Alverne z Francie.

CELKOVÝ VZHLED

Basenji je lehce stavěný pes jemných kostí a aristokratického vzhledu. Na výrazně klenutém krku se hrdě nese vrásčitá hlava se vztyčenýma ušima. Celkový dojem dává obraz psa s dobrými proporcemi a gazelí elegancí. Jeho hřbet je harmonický, krátký a rovný. Má krátké, hladké a hustě, velmi jemné osrstění. Vyskytuje se nejčastěji v červenobílém, černobílém, trikolorním nebo žíhaném s bílým zbarvením. Hruď, tlapky a špička ocasu vždy bílá" Ocas je vysoko nasazený, pevně stočený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.

ZAJÍMAVOSTI

Jeho zvláštností a zajímavostí je, že neumí "štěkat" v pravém slova smyslu. je to způsobeno menším a plošším hrtanem. Němí ale není. Vydává spousty množství zvuků od kňučení, vrčení, vytí až po tzv. jódlování. Basenji jsou od přírody velice čistotní. Jako kočka se sám stará o svou srst. Srst basenjiho nemá podsadu(nelíná v takové míře jako ostatní plemena). Také postrádá typický psí pach. Navíc další zvláštností je, že fenky hárají jednou ročně, většinou na podzim (v této době bývá pro ně v Africe ideální počasí). Basenji nemá rád déšť nebo zimu. Naopak tím, že pochází z Afriky miluje teplo.